Trochę informacji i ciekawostek o Ciechocinku

Autor: tucoo.pl. Data ostatniej modyfikacji: 16 grudzień 2013

Miasto Ciechocinek, to niewątpliwie jedno z najbardziej znanych uzdrowisk w Polsce. Cenione jest przede wszystkim za unikalny mikroklimat i wody lecznicze, stosowane w zabiegach rehabilitacyjnych.

Ciechocinek tężnie

Tężnie w Ciechocinku (fot. własna)

Ciechocinek położony jest nad Wisłą w województwie kujawsko-pomorskim, około 25 kilometrów od Torunia. Dzięki takiej bliskości do tej europejskiej perełki turystycznej, Ciechocinek zyskuje licznych turystów. Ciechocinek uzyskał prawa miejskie w roku 1916. Jego powierzchnia to 16 kilometrów kwadratowych. Dziś jego ludność wynosi niespełna 11 tysięcy osób. Jednak dzięki niezliczonej ilości kuracjuszy i turystów to urocze miasteczko zawsze tętni życiem.
Ciechocinek jest jednym z najbardziej znanych polskich uzdrowisk. Posiada specyficzny mikroklimat, a na jego terenie znajdują się solankowe źródła wód leczniczych. Wśród nich wody chlorkowo-sodowe, bromkowe, jodkowe, żelaziste oraz borowe. Ciechocinek zasadniczo nie posiada przemysłu, a to ma pozytywy wpływ na walory uzdrowiskowe. Co roku wielu kuracjuszy i turystów odwiedza najsłynniejszy w Polsce kompleks tężni solankowych, czyli budowli z drewna i gałęzi tarniny. Służą one do odparowywania wody z solanki, a tym samym do zażywania inhalacji dzięki powstawaniu w ich otoczeniu aerozoli. Podobne zastosowanie ma fontanna "grzybek" znajdująca się w centrum miasta. Jest to też źródło solanki zasilającej tężnie. Wokół "grzybka" codziennie skupiają się duże ilość kuracjuszy. Słynna Ciechocińska warzelnia soli korzysta również ze źródeł solankowych.

Pijalnia wód mineralnych

Pijalnia wód mineralnych w Ciechocinku (fot. własna)

Ciechocinek to przede wszystkim zakłady opieki zdrowotnej, czyli szpitale uzdrowiskowe, sanatoria, ośrodki wypoczynkowe, zakłady przyrodolecznicze i modne ostatnio ośrodki SPA. Jak w każdym uzdrowisku także i tu nie zabrakło pijalni wód mineralnych. A hotele, pensjonaty, kwatery prywatne i restauracje czekają na turystów, którzy chcą jedynie przywrócić swoje siły witalne w uzdrowisku. To wszystko w otoczeniu zielonych parków, skwerów, pięknych kwietników oraz niezwykle kolorowych, dywanów kwiatowych.

Co warto zobaczyć w Ciechocinku

W czasie wizyty w Ciechocinku koniecznie trzeba zobaczyć takie miejsca jak: