Czy warto odwiedzić Ciechocinek, czyli przewodnik po uzdrowisku

Autor: tucoo.pl. Data ostatniej modyfikacji: 02 grudzień 2013

Pobyty kuracjuszy w Ciechocinku toczą się zazwyczaj wokół sanatoriów i ośrodków zdrowia. Liczne terapie, zabiegi i kuracje jakimi są poddawani, pomagają im wracać do sprawności. Jednak na stan pacjenta ma również wpływ otoczenie, w jakim przebywa. Szczególnie korzystny jest mikroklimat wytwarzany wokół Ciechocinka. Każdy chętnie opuszcza na chwile swoje sanatorium i wybiera się na spacer po Ciechocinku. A to uzdrowisko ma wiele do zaoferowania.

Zegar kwiatowy

Zegar Kwiatowy w Ciechocinku (fot. własna)

Ciechocinek słynie przede wszystkim z kompleksu tężni solankowych, wokół których rozprzestrzeniają się aerozole tak korzystne w procesie inhalacji górnych dróg oddechowych. To tężnie są oczywiście głównym celem spacerów, ale nie tylko. Kuracjusze równie chętnie gromadzą się wokół fontanny "grzybek", która jest jednocześnie źródłem zasilającym tężnie w solankę.

Park Zdrojowy to także jedna z perełek Ciechocinka. Założony w 1875 roku stanowi skupisko licznych gatunków drzew i krzewów. Są w wśród nich również gatunki egzotyczne. Oprócz flory, również i bogata fauna to niewątpliwa atrakcja uzdrowiska. Wraz z nami po parku spacerować mogą również pawie królewskie albo łabędzie biegnące do stawu.
W Parku Zdrojowym znajduje się Pijalnia Wód Mineralnych. Szczególnie w ciepłe dni, z przyjemnością wypijemy tam ciechocińską wodę mineralną "Krystynka" lub "Ciechocinka", co z pewnością będzie korzystne dla naszego zdrowia. Sprzedawcy zachęcą nas również do zakupu leczniczego szlamu i ługu oraz ciechocińskiej soli jadalnej.

Fontanna "Jaś i Małgosia", która, co zrozumiałe, wzbudza zainteresowanie głównie dzieci to również jeden z symboli Ciechocinka. Wypada do niej wrzucić, choć jeden grosik. To przyniesie nam szczęście.

Uzdrowisko Ciechocinek to również miasto festiwali. Część z nich odbywa się w Muszli Koncertowej zlokalizowanej w Parku Zdrojowym.

Spacerując po Ciechocinku napotkamy sporo dywanów kwiatowych. To piękne kompozycje kwiatowe, których różnorodność kolorów i zapach jest zjawiskiem niezwykłym. Widać kunszt ogrodników dbających o każdy detal zieleni tego uzdrowiska.

Miejsca które warto zobaczyć w Ciechocinku:

Już wiesz, że warto odwiedzić Ciechocinek. To uzdrowisko pełne jest atrakcji przez cały rok.