Sanatoria dla dorosłych i dla dzieci w Ciechocinku, wyposażone są wysokiej klasy sprzęt i doskonale przygotowany personel. Rehabilitacja i powrót do zdrowia w takich miejscach przynosi oczekiwaną poprawę zdrowia.
Ciechocinek (fot. własna)
W Ciechocinku, tak jak w każdym uzdrowisku, zlokalizowanych jest wiele sanatoriów i szpitali uzdrowiskowych. To w nich pacjenci wracają do zdrowia. A leczy się w nich choroby wynikające z kierunków leczniczych Ciechocinka określonych przez Ministra Zdrowia. Są to: choroby ortopedyczno-urazowe, choroby układu nerwowego, choroby reumatologiczne, choroby kardiologiczne i nadciśnienie, choroby naczyń obwodowych, choroby górnych dróg oddechowych, cukrzyca, otyłość, osteoporoza, choroby kobiece.
Gdy chciałbyś podleczyć swój stan zdrowia, poddać się rehabilitacji, nabrać nowych sił witalnych, powinieneś skorzystać z turnusu sanatoryjnego. Podczas takiego kilkutygodniowego pobytu w uzdrowisku poddasz się szeregowi zabiegów. W zależności od nękającej Cię choroby i schorzeń, wachlarz takich zabiegów jest szeroki.
Najbardziej popularne w rehabilitacji jest wodolecznictwo, czyli hydroterapia. Leczenie wodą, nazywane też SPA od łacińskiego "sanus per aquam" (zdrowie przez wodę) stało się powszechnym i lubianym przez pacjentów zabiegiem. Stosuję się je głównie w leczeniu układu krążenia, układu nerwowego, narządów ruchu oraz wielu innych narządów naszego organizmu. Zastosowanie w hydroterapii mają ciechocińskie wody solankowe, szlamy i ługi.
Skierowanie do Sanatorium
Aby korzystać z pobytu w uzdrowisku dofinansowanym przez NFZ (Narodowy Fundusz Zdrowia) należy uzyskać skierowanie od lekarza. Lekarz taki musi mieć podpisaną umowę z NFZ na świadczenie usług.
Komplet dokumentów z badań i skierowanie trafia do weryfikacji w wojewódzkim oddziale NFZ. Po akceptacji skierowania pacjent jest informowany o tym fakcie, jednak musi odczekać w kolejce na możliwości rozpoczęcia turnusu sanatoryjnego.
Z pobytu w szpitalu uzdrowiskowym lub sanatoryjnej formy leczenia, może korzystać każdy ubezpieczony, pod warunkiem, że jego stan zdrowia wymaga takiej kuracji. Leczenie w szpitalu uzdrowiskowym osoby dorosłej odbywa się w ramach zwolnienia lekarskiego, natomiast pobyt w sanatorium z reguły odbywa się w ramach urlopu bezpłatnego lub wypoczynkowego.